Raymond Kinney – Guest Speaker

Raymond Kinney will be our guest speaker and will share his aviation experience with us.  His accomplishments are as follows:

  • c 1939 – I became interested in aviation just before and during the Battle of Britain. I began building and flying model airplanes – an activity that continues today
  • 1947 – I went on my first flight in an early model Luscombe Silvaire
  • 1949 – After high school graduation, I joined the Air Force Reserve at Hamilton Air Force Base. Served as an airborne radio operator in C-46 Commando Aircraft. I also flew in AT-6, AT-7 and AT-11 aircraft.
  • 1950 – Enrolled at San Jose State University Department of Aeronautics. I also enrolled in the Air Force ROTC Commissioning Program. Elected president of Alpha Eta Rho International Aviation Fraternity  (Two Semesters)
  •  8 June 1956 – Graduated from San Jose State with a BA degree in aviation and a commission in the USAF.
  • 25 Jan 1957 – Entered extended active duty in the USAF for officer pre-flight training at Lackland AFB, TX
  •  22 Apr 1957 – Assigned to 3301st Pilot Training Group at Moore AB, Mission Texas for primary pilot training. Soloed the T-34 A on 22 May 1957. Soloed the T-28 A on 8 July 1957. Graduated primary on 15 October 1957 and assigned to 3640 Pilot Training Squadron – T-33 A at Laredo AFB, Texas. I soloed in T-33 A on 15 January 1958. On 10 February 1958, designated pilot – day fighter
  • 16 May 1958 – My assignment to advanced training – KC 97 at Randolph AFB was cancelled, and I, along with 2 classmates were eliminated from further flight training
  •  2 July 1958 – Assigned to Harlingen AFB Texas for undergraduate navigator training in Convair T-29 aircraft
  • 30 Aug 1958 – I joined the first established aeroclub in the USAF. Flew Aeronca 7 AC, Piper PA-12 and PA-22, T-34 A
  •  6 Mar 1959 – I passed the flight check for a private pilot certificate ASEL. 
  • 6 July 1959 – I graduated from USAF navigator training and was retained as an instructor, eventually becoming a flight examiner for basic DR, day celestial and night celestial navigation. Elected secretary of Institute of Navigation 
  • 28 July 1961 – Reassigned to James Connally AFB after Harlingen AFB closed. Served as instructor and flight examiner for DR, day and night celestial and polar grid navigation. I continued to fly with the Connally Aero Club in Cessna 150, 172, 182 and T-34 A, becoming a check pilot in the T-34 and secretary of the Aero Club Board of Governors. 
  • 11 May 1963 – Awarded a regular commission, Line of the Air Force
  •  3 Mar 1965 – Assigned to survival training at Stead AFB prior to overseas assignment 
  • 7 Apr 1965 – Reported to 35th Troop Carrier Squadron at Naha, Okinawa as navigator and instructor in Lockheed C-130 A aircraft. For the next 3 years and 2 months I flew 255 combat missions and 755 combat hours over North and South Vietnam. Returned to the US 21 June 1968.
  •  29 Aug 1968 – Reported to Aerospace Rescue and Recovery Training Center, Eglin AFB, Florida as instructor/standardization flight examiner in HC-130 H/N/P aircraft.
  • 15 Nov 1969 – Began commercial flight training (GI Bill) at Enterprise Aviation at Crestview, Florida
  •  7 Sept 1970 – Passed multi-engine private flight check, Enterprise, Alabama,  Hoover Moore DPE 
  • 30 June 1971 – Reassigned to Hill AFB, Utah – 1550 ARR Training Wing with relocation of rescue school from Eglin AFB
  •  30 July 1972  – Reassigned to 41st Aerospace Rescue and Recovery Wing  (MAC), Hickam AFB, Hawaii. Served as wing assistant chief of aircrew standardization, chief navigation flight examiner, wing staff navigator. Supervised the activities of 22 wing and squadron navigators in an area from the Mississippi River westward to the Indian Ocean. Flew in rescue precautionary orbit for “Eagle Pull” (evacuation of Phnom Penh). Acted as PACAF Rescue Advisor for “Frequent Wind” (evacuation of Saigon)
  •  21 July 1974 – Awarded Aeronautical Rating of Master Navigator 
  • 30 Nov 1975 –  Reassigned to McClellan AFB, Sacramento, California as Senior Emergency Actions Officer
  • 2 July 1977 – Resumed pilot training for commercial and instruments, Engle Flying Service
  • 28 Feb 1978 – Retired from active duty, USAF as Major with 21 years service
  • 15 Mar 1978 – Passed FAA instrument rating flight check, Martin Keane, DPE
  • 17 Mar 1978 – Passed FAA Commercial Pilot flight check, Martin Keane, DPE
  • 16 June 1978 – Passed FAA CFI-A flight check, George Roope, Sac GADO
  • 15 July 1978 – Hired by Engle Flying Service, Phoenix Field, as a flight instructor
  • 21 Sep 1978 – Passed FAA CFI-I, Howie Wheelock, Sac GADO
  • 26 Dec 1979 – Passed Assistant Flight Instructor check Part 141, Bud Andersen ,Sac GADO.
  • 19 Feb 1980 – Passed Part 135 Air Taxi check, Martin Keane, DPE
  • 2 Sept 1980 – 1st CFI renewal – Awarded Gold Seal. Total time as CFI: 2128 hours
  • 6 Dec 1985 – Engle Flying Service closed. Hired by Patterson Aircraft as CFI-Part 141
  • 4 Nov 1986 – Commercial multi-engine flight check complete
  • 6 Nov 1986 – Appointed Chief Flight Instructor Part 141 at Patterson Aircraft Company, flight check by Richard Neilson, Sac FSDO
  • 9 June 1989 – Passed CFI multi-engine flight check, Martin Keane, DPE
  • 26 Sept 1995 – Coronary Artery blockage requiring 2-way bypass operation; normal recovery, no heart damage. While awaiting a special issuance medical, I taught private and instrument ground school and simulator training at Paterson and Skywalk School
  • 16 Oct 1997 – Received a special issuance Class III medical certificate. I resumed flight instruction at Skywalk and flew another 1000 hours before officially retiring from active flight instruction on 1 June 2002 after 24 years.
  • 18 June 2003 – Last flight as a sole manipulator of controls RDD-SAC, T-182 RG 757HF, Dr. Renollett, PIC
  • 22 Sept 2011 – Flew at the Salinas Airshow in a Tora Tora Tora modified AT-6 “Zeke” five-ship formation with Commemorative Air Force pilot “Col” Mike Burke

One thought on “Raymond Kinney – Guest Speaker

Comments are closed.